Gumbelinės bakterijos – azoto fiksatoriai

2017.02.17

Laisvasis azotas sudaro apie 78 % oro tūrio (arba 75,6 % oro masės, t. y., ~ 4×1015 t). Oro sudėtyje esančio azoto tiesiogiai paversti cheminiais elementais negali nei gyvūnai, nei augalai (išskyrus ankštinius augalus, kurių šaknyse yra azotą jungiančių bakterijų, galinčių pasisavinti azotą iš oro).

Dauguma augalų azotą pasisavina iš jo junginių (azoto rūgšties, druskų, amoniakinio vandens, amonio druskų), gyvūnai – su savo augaliniu maistu. Nei vienas kitas elementas taip neriboja maisto medžiagų atsargų agrosistemoje, kaip azotas. Dirvožemyje azoto yra nitratų formoje. Dirvožemyje gyvena bakterijos, galinčios pasisavinti atmosferoje esantį azotą. Tokias bakterijas galima auginti dirbtiniu būdu, o iš jų gaminti biologines trąšas.

Azoto fiksacija - procesas, kurio metu iš atmosferos paimtas molekulinis azotas paverčiamas azoto junginiais. Gamtoje šį procesą atlieka kai kurie prokaritai, įskaitant bakterijas. Azotą fiksuojantys mikroorganizmai vadinami diazotrofais. Kai kurie augalai (pvz., didžioji dalis pupinių šeimos) ir gyvūnai (termitai) suformuoja ryšius su šiais mikroorganizmais. Augalų šaknyse gyvenančių gumbelinių bakterijų pagamintas amoniakas panaudojamas augalų augimo procesuose. Biologinę azoto fiksaciją 1888 m. atrado olandų mikrobiologas Martin Beijerinck. Atrastus mikroorganizmus pavadino gumbelinėmis bakterijomis, nes jos suformuoja gumbelius, kuriuose vykdo azoto fiksaciją iš atmosferos. Bakterijos gumbeliuose maitinasi organiniais junginiais, sintetinamais augaluose, o augalai iš gumbelių gauna prieinamus azoto junginius. Taip tarp augalų ir bakterijų atsiranda simbiotiniai tarpusavio ryšiai. Gumbelinių bakterijų gebėjimas fiksuoti azotą iš atmosferos simbiozėje su pupinių šeimos augalais labai svarbus žemdirbystei ir augalininkystei.

Gumbelinėms bakterijoms būdinga labai plati formų įvairovė, į tai atkreipia dėmesį daugelis tyrėjų, analizuodami gumbelines bakterijas laboratorijose ir dirvožemyje. Kaip anglies šaltinį bakterijos naudoja angliavandenius ir organines rūgštis, o azoto – įvairius mineralinius ir organinius azoto junginius. Jei terpėje yra didelė azoto junginių koncentracija, gumbelinės bakterijos prarandą gebėjimą prasiskverbti į šaknį ir suformuoti gumbelius. Gumbelinių bakterijų vystymuisi būtinas fosforas, jį bakterijos paima iš organinių ir mineralinių fosforo junginių, dėl to auginant žirnius arba pupas pastebimas labai didelis preparato Fosfix efektyvumas. Tinkamiausias dirvožemio pH – 6 – 7, o dirvožemio drėgnis – 40 – 80 proc. nuo pilno dirvožemio drėgmės imlumo.

Gumbelinės bakterijos išsiskiria rūšine specifika (išrankumu) augalui šeimininkui. Tam tikros rūšies bakterijos gumbelius formuoja tik ant tam tikros rūšies augalų. Pvz., Rhizobium leguminosarum įsikuria ant žirnių, vikių, pupų šaknų, Rhizobium phaseoli – pupelių, Rhizobium lupini – lubinų, saradelių, Rhizobium trifolli – dobilų ir t.t. Gumbelinių bakterijų specifika „prisirišimo“ prie vieno augalo atsirado evoliucijos eigoje su perduodama genetine informacija.

Norint pasiekti optimalų auginamų augalų produktyvumą sėklas prieš sėją rekomenduojama apvelti tam tikrų bakterijų užkratu. Dirvožemyje gali būti tam tikros rūšies bakterijų, bet gali būti nepakankamas jų aktyvumas dėl kai kurių aplinkos veiksnių. Apvėlus sėklas specifinių bakterijų preparatu, padidinamas jų aktyvumas ir skverbtis pro šakniaplaukius.

Ūkininkai jau žino, kiek planuoja auginti pupinių ir sudaro sutartis su Bioenergy LT dėl reikiamo preparato kiekio. Išankstinė sutartis reikalinga dėl to, kad gamintojui reikia iš anksto žinoti vieno ar kito preparato poreikį. Šios bakterijos negali ilgai išgyventi užaugintos, jos užauginamos prieš pat augalų sėją.         


UAB Bioenergy LT

Atgal

UAB BIOENERGY LT                                                              
Staniūnų g. 83, Panevėžys 36151
Bankas: AB bankas "Swedbank"
Į.k.:302956352
PVM: 100007429419
a/s LT027300010134086612
Banko kodas: 73000

Noriu gauti naujienas !