Sėjomainoje daugėja pupinių, kaip padidinti jų produktyvumą?

2017 01 17

Žiūrint į šalčio ir vėjo ardomą dirvožemį kyla įvairių minčių. Viena iš jų: kiek turės praeiti laiko, kad suprastume pačių daromos žalos dirvožemiui mastus?

Ne vienas ūkininkas pasako: „salietra pigi, tai duosiu kokius 300 kg/ha veiklios medžiagos, bus tada ir derlius, ir kokybė“. Tai išgirdus, susigūžti norisi. Didelės arba nesubalansuotos azoto trąšų normos, intensyvus žemės dirbimas ir kitos naudojamos priemonės aktyvina dirvožemyje organinių medžiagų mineralizaciją, tame tarpe ir humuso, dėl to pastebimai mažėja dirvožemių humusingumas. Vykstant humuso degradacijai, dirvožemiai praranda agronomines savybes: kinta struktūra, blogėja oro ir vandens režimas, didėja kietis bei tankis, pablogėja technologinės savybės ir t.t. Galima dalinai ūkininkus ir pateisinti, kad jie nesiima priemonių, minėti procesai vyksta sąlyginai lėtai ir dirvožemio naudotojo akis prie to pripranta ir nepastebi, kad dirvožemis dėvisi.

Intensyvios žemdirbystės sąlygomis sudėtingą ekologinę problemą galima išspręsti pritaikius iš principo naują žemdirbystės strategiją. Pastebim išaugusį susidomėjimą netradiciniais metodais, taikomais žemdirbystėje ir augalininkystėje. Bioenergy LT – vieni iš tų, kurie pirmieji žemdirbiams rekomendavo naudoti biologinius dirvožemio gerinimo, augalų mitybos ir imuninės sistemos stiprinimo metodus, leidžiančius esmingai sumažinti cheminių junginių naudojimą. Biologizuojant žemės ūkio gamybą pirmiausia reikia aktyvuoti gamtoje egzistuojančias azotą fiksuojančias grandis, dėka kurių galima augalus aprūpinti biologiniu azotu. Žemdirbiai turi suprasti, kad norint gauti maksimalų produkcijos derlių iš ploto vieneto, negalima apsiriboti vien tik azoto trąšų normų didinimu, bet būtina intensyvinti biologinio azoto kaupimą.  

Viena iš priemonių – azotą iš atmosferos fiksuojančių augalų auginimas sėjomainoje. Tačiau siekiant maksimalaus rezultato, o ne auginant dėl „pliuso“ reikia šiems augalams padėti. Šių metų naujiena – rekonstruotoje Bioenergy LT biologinių preparatų gamykloje pradėti gaminti preparatai žirnių ir pupų sėklų apvėlimui. Apie šių preparatų poveikį jau rašėme.

Pažangiuose ūkiuose neapsiribojama tik pupinių augalų kaupiamu azotu, naudojami nesimbiotinių azotą fiksuojančių bakterijų preparatai. Biologinio azoto pranašumas ne tik saugumas aplinkai. Reikia labai nedaug energijos azotą fiksuojančių mikroorganizmų aktyvavimui dirvožemyje. Vienintelis biologinio azoto trūkumas aprūpinant augalus azotu – nemokėjimas efektyviai valdyti šio proceso.

Iki šiol labai daug dėmesio skyrėme laisvųjų azotą fiksuojančių bakterijų efektyvumui. Tačiau didėjant pupinių augalų plotams, kaip didžiausi biologinių preparatų gamintojai Baltijos šalyse negalėjome likti nuošalyje. Tuo  labiau, kad pupiniai augalai vaidina labai svarbų vaidmenį žemdirbystėje kaupiant biologinį azotą, kurio reikšmė bendrame azoto balanse labai reikšminga. Pupinių augalų produktyvumas, derlingumas, biologinio azoto ir augalinių baltymų kaupimas priklauso nuo makro ir mikrosimbiontų tarpusavio ryšio kiekvienu skirtingu atveju. Dėl to labai efektyvu didinant simbiozinio azoto fiksavimo efektyvumą papildomai į dirvožemį įterpti (dažniausiai apveliamos sėklos) gumbelinių bakterijų. Pupinių augalų gebėjimas simbiozėje su gumbelinėmis bakterijomis įsavinti azotą iš atmosferos garantuoja jiems ekologinį pranašumą azoto deficito fone. Sumaniai naudojant pupinius augalus ir derinant auginimo technologijoje nesimbiotines bakterijas, žemės ūkio praktikoje galima racionaliau išnaudoti mineralines trąšas, padidinti jų naudojimo ekonominį efektyvumą ir padidinti dirvožemio derlumą. Naudojant pupinių augalų sėklų apvėlimui naujos kartos biologinį preparatą, pagamintą Bioenergy LT gamykloje, o vėliau išpurškus Fosfix ir pagal poreikį kitus biologinius preparatus, galima maksimaliai vietos sąlygomis padidinti augalų derlingumą ir pagerinti kokybę. Biologinių preparatų naudojimas leidžia reguliuoti dirvožemio mikroorganizmų populiacijos gausą ir aktyvumą ir užtikrinti augalų apsirūpinimą mitybos elementais. Išlaisvinti azotofiksatoriai dirvožemyje gali sukaupti vidutiniškai 30 – 50 kg/ha azoto, o kai kuriais atvejais ir daugiau.

Atgal

UAB BIOENERGY LT                                                              
Staniūnų g. 83, Panevėžys 36151
Bankas: AB bankas "Swedbank"
Į.k.:302956352
PVM: 100007429419
a/s LT027300010134086612
Banko kodas: 73000

Noriu gauti naujienas !